Saints spillede deres første preseason kamp forleden mod Arizona Cardinals og vandt overbevisende med 24-10.
Saints åbnede kampen med at komme foran 7-0 på et touchdown af David Patten som greb et 7 yard touchdown kast fra Drew Brees.
Arizona kom hurtigt igen og scorede på et one yard run af RB Tim Hightower. Midtvejs i second half scorede Neil Rackers et field goal og bragte Arizona foran 10-7.
Saints svarede dog igen med et touchdown af Aaron Stecker og et field goal af rookie kicker Taylor Mehlhaff øgede føringen til 17-10.
I fjerde quarter greb Robert Meachem et kast og løb et 60 yard touchdown som gav Saints en 24-10 føring. Kampen var ved at være forbi og Mehlhaff sluttede af med et field goal til slutresultatet 27-10.
Saints var overbevisende og greb chancen på de fejl Arizona lavede. Sean Payton var godt tilfreds med sejren og glad for at alle kom godt ud af kampen, specielt Robert Meachem imponerde med 129 yards på 4 kast og et gennemsnit på 32,3 pr. kast.samt 1 touchdown.
Robert Meachem blev modtaget med et stort kram af Sean Payton efter kampen. Meachem udtalte at han havde ventet et helt år på det touchdown, trænerne blev ved med at sige til mig, arbejd hårdt, så skal det nok komme, krammet jeg fik af Sean Payton betød meget for mig næsten ligeså meget som touchdownet. Det her var en stor aften for mig men det er kun begyndelsen.
En anden som osse imponerede var Pierre Thomas som løb et kick return på 58 yards. Quarterback reserve Mark Brunell havde et gennemsnit på 83,3%, 10 ud af 12 kast completed, mens Drew Brees var endnu mere imponerende med 6 for 7 og 85,7%.
De to rookies Skyler Green samt Adrian Arrington viste os gode takter, men hele holdets indsats var godkendt. Selvom Sean Payton var tilfreds så var der nogen ting som irriterede ham og som skal finpudses til træningen inden sæsonen starter.