New Orleans saints tabte preseason kamp til Houston
På trods af to store forsvars fejl førte Saints ved halvleg over Houston, men det der begyndte godt endte skidt for Saints som tabte 27-31.
Sean Payton sagde efter kampen at normalt ville man forvente fremskridt fra kamp til kamp , men her var det nærmere det modsatte.Saints store problem var deres secondary,et problem som de også havde store dele af sidste sæson. Indimellem var der meget stille på stadion kun afløst af enkelte boo råb, indtil Reggie Busch løb et 12 yard touchdown fra Brees til 13-17 midtvejs i første halvleg. 59 sekunder før halvleg lykkes det Saints at score og komme foran 20-17 på et touchdown af Marques Colston.
Både Busch og Colston tabte bolde men de var generalt upåklagelige i deres spil. Men de store spillere var David Patten som løb 52 yards på to kast, samt Lance Moore som løb 65 yards på 3 kast. Backup fullback Kevin Dudley scorede til 27-24 men det var sidste gang Saints førte og de endte med at tabe 27-31 i en kamp som Sean Payton mente de tabte på defence, problemer med at presse modstanderens quarterback, samt at de tillod modstanderne alt for megen pasnings spil. Det var simpelthen frustrerende at se på ” Udtalte Payton”.