Hvem har ansvaret for vores spil? Er det på tiden at vi bruger plads til at tale om, at Kellen Moore ikke har levet op til den “hype” han havde før sæsonen. Vi har givet ham plads til at udvikle vores hold, vi har accepteret hans brug af nye metoder, men så må vi også forvente, at han ikke forsøger selv at “overtage” Sean Paytons brug af Taysom Hill.
Tyler Shough var ikke på niveau med kampen for to uger siden. Men han havde 30 af 43 for 243 yards. Han havde ingen TD og desværre en interception. Men hvorfor skulle Taysom bruges når Shough har mulighed for at gøre arbejdet færdigt? Trods sin interception var Shough tæt på at være en MVP-kandidat.
Jeg er en stor fan af Taysom Hill og føler ikke han bruges korrekt af Kellen Moore. Taysom er vores “swiss knife”, men to kast uden adresse og 10 løb for sølle 17 yards, heraf længste på 4 yard er ikke vores tidligere helt værdigt. Hvorfor han skulle overtag pladsen som QB for Shough i Red zone var besynderligt.
Alvin Kamara fik kun 3 løb for 11 yards, så blev ansvaret langt på Devin Neal, men fik han reelt muligheden eller blev han frataget de vigtige muligheder til Kellens valg af Taysom. 7 løb for 18 yards. Faktisk blev Tyler Shough vores top runner med 22 yards på 7 løb. Jeg ved at Kellen Moore sidste år havde en meget bedre RB og nu virker det, som om det var spilleren og ikke spilkalderen der skaffe sidste års yards. Vi har i denne sæson ikke haft et løbespil og hvad hvis Kamara nu er ude i næste kamp?
Har Kellen Moore problem med at få vores løbespil i gang, synes vores kastespil at blive lidt bedre. CHRIS OLAVE nåede 70 yards på 9 grebne bolde. Juwan 46 yards på 6 og vores RB Devin Neal greb 5 bolde for 43 yards. Devaughn Vele kom lidt i gang, men fortsat ikke nok til den pris vi betalte for ham – 37 yard på 3. Mason Tipton fik 22 yard på 3 og fik vel lukket det lille hul som Brandin Cooks efterlod. 243 yards i luften er vel godkendt, blot fik vi intet ud af det.
Endnu en gang må vi sætte spørgsmålstegn ved vores O-line og vel især Cesar Ruiz. Jeg ved vi har været udsat for flere større udskiftninger, men det har bare ikke rigtig fungeret i denne sæson. Jeg troede vi kunne se bort fra at bruge endnu et 1. runde draft på en O-line spiller, men nu vender det spøgelse tilbage.
På vores forsvar ville jeg håbe DEMARIO DAVIS havde 10 sæsonen mere i tanken. Det er ufatteligt at han igen havde flest tacklinger. 11 tacklinger heraf 6 solo. Der er lysår mellem ham og de andre.
Vores front fik aldrig sat sig igennem og Falcons løb 121 yards uden større problemer. Chase Young (4 tacklinger) og Cameron Jordan (2 tacklinger) fik begge en sack, men hvor er Carl Granderson – 1 tacklinger! Rumph, Bresee og Shepherd fik hver 2 tacklinger.
Atter blev meget arbejde lagt over på vores LB’er og udover DeMario, fik Stalbird (5), Stutsman (3) og Werner (2) stoppet de fleste løb inden de blev rigtig farlige. Bijan slap dog igennem til 70 yards, men mest fordi han fik et løb på 32 yard.
Alontae Taylor (6), Kool-Aid (2), Quincy (1) og Yiadom (1) gav alt for meget plads. Falcons og Cousin fik mulighed for 199 yards i luften, 2 TD og kun en interception. De fik næsten Cousin til at ligne en rigtig QB.
JUSTIN REID og Jonas Sanker begge med 7 tacklinger lukkede godt af bagest og så scorede Reid vores eneste TD i kampen, da han løb en interception hjem til en pick-six på 49 yard.
Jeg ville nok helst undlade at nævne Special Team, men Mason Tipton løftede dem fra asken, da han løb et kick-return for 75 yards. Men så er der jo Blake Grupe, som missede to af tre fieldgoal forsøg. Dette bør helt sikkert blive hans sidste kamp for Black & Gold. Nu må vi give ham “ireren” mulighed for at vise om han skal overtag på sigt.
Det var lidt svært at vælge kandidater til MVP, men her er nogle få:
JUSTIN REID
DEMARIO DAVIS
CHRIS OLAVE




DeMario var nok vores bedste, men Justin Reids pick-six kunne være blevet et Moment-ændrende interception
MVP: Justin Reid
Jeg napper Demario Davis for denne kamp. En mærkelig kamp, hvor jeg efter de første minutter troede at Saints ville energimæssigt køre Falcons over. Men sådan skulle det ikke gå – æv.