Wil Lutz ser ud til at være tilbage

Skrevet af Ulrik Gorm Jensen

Skrevet af Ulrik Gorm Jensen

den 19. oktober 2021

New Orleans Saints ser ud til at få kicker Wil Lutz tilbage på banen igen. Lutz har været ude siden den 6. september.

Lutz har kæmpet med en muskelskade, som nu ser ud til at være overstået. Saints har siden haft Aldrick Rosas og senest Cody Parkey som afløsere for Lutz i skadesperioden.

Det er helt sikkert at Lutz bliver klar til kampen mod Seattle Seahawks, og hvis han ikke er helt klar har Saints Brian Johnson klar til jobbet.

Selvom Saints har flere spillere, som forventes tilbage fra injured reserve, var Lutz den eneste spiller fra injured reserve som havde "designated for return" i mandags.

0 Kommentarer

Skriv en kommentar

Onsdagens skadesrapport: Jordan misser sæsonåbneren

Onsdagens skadesrapport: Jordan misser sæsonåbneren

New Orleans Saints har offentliggjort den første skadesrapport frem mod søndagens sæsonåbner på udebane mod Detroit Lions. Fire Saints-spillere er på listen, og allerede nu står det klart, at Cameron Jordan ikke kommer i aktion på Ford Field.

Saints uden Alvin Kamara i en måned

Saints uden Alvin Kamara i en måned

New Orleans Saints må undvære Alvin Kamara i den kommende tid. Running backen har pådraget sig en forstuvning af et ledbånd i knæet og forventes ifølge ESPN at være ude i mindst en måned.

Jordyn Tyson ude i omkring to måneder

Jordyn Tyson ude i omkring to måneder

New Orleans Saints må undvære Jordyn Tyson i omkring to måneder. Rookie-receiveren har pådraget sig en fiberskade i baglåret, oplyser NFL Network.

NYHEDSBREV

Gør som mange andre danske New Orleans Saints fans. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de vigtigeste nyheder leveret direkte i din mailbox.

WHODAT - Du er nu tilmeldt vores mailliste.