Vilma træner igen med Saints

Skrevet af Ulrik Gorm Jensen

Skrevet af Ulrik Gorm Jensen

den 18. oktober 2012

Saints linebacker og leder på forsvaret var for første gang i ni måneder tilbage på træningensbanen med holdkammeraterne.

Vilma er endnu ikke fjernet fra PUP listen, men Saints har nu tre uger til at beslutte om Vilma er klar til den aktive roster eller ej.

IHC Aaron Kromer fortalte journalister at han troede at Vilma kunne komme tilbage til holdet hurtigt. Kromer tilføjede også at Vilma så rask ud og at han gerne vil have Vilma til at spille. Kromer tilføjede også at Saints bare vil sikre sig at når de sender Vilma på banen, er han tilbage til sin gamle kamp form.

Om Vilma kommer væk fra PUP listen og tilbage på banen vides endnu ikke.

0 Kommentarer

Skriv en kommentar

Onsdagens skadesrapport: Jordan misser sæsonåbneren

Onsdagens skadesrapport: Jordan misser sæsonåbneren

New Orleans Saints har offentliggjort den første skadesrapport frem mod søndagens sæsonåbner på udebane mod Detroit Lions. Fire Saints-spillere er på listen, og allerede nu står det klart, at Cameron Jordan ikke kommer i aktion på Ford Field.

Saints uden Alvin Kamara i en måned

Saints uden Alvin Kamara i en måned

New Orleans Saints må undvære Alvin Kamara i den kommende tid. Running backen har pådraget sig en forstuvning af et ledbånd i knæet og forventes ifølge ESPN at være ude i mindst en måned.

Jordyn Tyson ude i omkring to måneder

Jordyn Tyson ude i omkring to måneder

New Orleans Saints må undvære Jordyn Tyson i omkring to måneder. Rookie-receiveren har pådraget sig en fiberskade i baglåret, oplyser NFL Network.

NYHEDSBREV

Gør som mange andre danske New Orleans Saints fans. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de vigtigeste nyheder leveret direkte i din mailbox.

WHODAT - Du er nu tilmeldt vores mailliste.